12:33 am - Çarşamba Temmuz 29, 2015

Yaz Gündönümü ve Kış Gündönümü Ne Zaman?

Cuma, 21 Haziran 2013, 12:38 | Eğitim Haber | 0 Yorum
by SanalX

Öncelikle gündönümü nedir onu açıklamakla başlayalım. Gündönümü, dünyamızın ısı ve ışık kaynağı olan güneşin belli zamanlarda (bir yılda iki kez) dünyaya en uzak noktaya gelmektedir. İşte bu en uzak andada gündönümü dediğimiz olay gerçekleşmektedir. Yukarıda söylediğimiz gibi bu gün dönümleri yılda iki kez meydana gelmektedir. Bunların birisi yaz gündönümü diğeri ise kış gündönümü‘dür.

Bizde yaz gün dönümü içende olduğumuzdan önce yaz gündönümü’nün hangi güne denk geldiğini söyleyelim. Yaz gündönümü genelde 21 haziran gününe rastgelmektedir. Bazen bu gün birgün eksik bir gün fazla olabilmektedir. Yaz gündönümün de güneş kuzey yarım küremizde bulunan yengeç dönencesine 90 derecelik açıyla gelmektedir. Artık bu saaten itibaren bizimde içinde bulunduğumuz kuzey yarım kürede günler kısalmaya başlarken güney yarım kürede günler uzamaya başlamaktadır. Bu tarih kuzey yarım kürede yaşayanlar için yaz mevsiminin başaladığının habercisi olurken güney yarım kürede bulunan insanlar içinde kış mevsiminin başladığını bildirmektedir. Kuzey yarımkürede en kısa gece yaşanırken  gölgelerin en kısa olduğu gündür. Nede olsa güneşin en dik geldiği zamandır diye söylemiştik.

yaz- kış gündönü mü ne zaman

yaz- kış gündönü mü ne zaman

Kış gündönümünden de bahsetmek gerekirse güneşin 21 aralık tarihinde oğlak dönencesine dik gelmesi ile başlamaktadır. Aslında kış gündönümünde meydana gelen değişiklikler güney yarım kürede olanların tam tersi olarak kabul edilmektedir. Bunlardanda kısaca bahsedelim. Güney yarım kürede en uzun gün yaşanırken, güney yarım kürede de en kısa gün yaşanmaktadır. Kuzey yarım kürede kışın başlangıcı kabul edilirken güney yarım kürede de yaz mevsiminin başlangıcı kabul edilmektedir.  Kuzey yarıkürede en uzun gece güneyde ise en uzun gündüz yaşanmaktadır. Gölgeler kuzeyde en uzun anını yaşarken güneyde ise en kısa zamandadır.

Güneşin oğlak ve yengeç dönencesine dik geldiği durumlarını anlattık fakat bunlar kadar önemli olan gece-gündüz eşitliğinin (ekinoks) yaşandığı tarihtende bahsetmek gerekir diye düşünüyorum. Ekinoks olarakta bilinen gece gündüz eşitliği gündönümü gibi yılda 2 kez yaşanmaktadır. Bunlardan Kuzay yarım kürede olan eşitlik 21 Mart (İlkbahar Ekinoksu) – 23 Eylül (Sonbahar Ekinoksu) tarihlerinde gerçekleşmektedir.  Güney yarım kürede gerçekleşen ekinokslar ise 21 Mart (Sonbahar Ekinoksu) – 23 Eylül (İlkbahar Ekinoksu) tarihlerine denk gelmektedir.

gün dönümü ne zaman, 2015 gün dönümü ne zaman, gündönümü nezam, gündönümü nezaman
Etiketler: , , , , ,

Cevap Yaz