11:55 pm - Perşembe Ağustos 21, 2014

Plakayla Tramer Hasarlı Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Perşembe, 25 Temmuz 2013, 14:02 | Kasko | 1 Yorum
by SanalX

Öncelikle Tramer nedir, tramer ne işe yarar? sorularının cevabı ile başlayalım. Tramer; Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin kısaltılmış, kolay söylenen halidir. Halk tarafından da tramer yaygın olarak kullanılmaktadır. Tramer; plaka ile araç hasarı olup olmadığı, trafik ve kasko poliçe durumunun sorgulandığı online sistemdir.

Araç hasar durumunu öğrenmemize yarayan tramer sistemi sms komutuyla çalışmaktadır. Hasar sorgusu yapılacak aracın plakasının sisteme gönderilmesiyle yapılmaktadır. Tramer’e gönderilen plakanın yazılı olduğu mesajın gönderilmesinden sonra  aracın ne zaman kaza yaptığını, araç hasar durumunu öğrenebilmektesiniz.

tramer hasar araç sorgusu nasıl yapılır

tramer hasar araç sorgusu nasıl yapılır

Araç hasar sorgulamasınının yapılabilmesi için hasar durumu sorgulanacak aracın Zorunlu Trafik Sigortası‘nın yaptırılmış olması gerekmektedir. Hasar sorgulaması yapılacak aracın en fazla 2003 yılında trafik kaydının yapılmış olması ve kasko sorgulamada da 2004 yılından sonra ki yıllarda kaydı yapılmış araçların sorgulaması yapılabilmektedir. Yani 2003 yılından daha eski modelde ki araçların hasarlı araç sorgulaması Tramer’den yapılabilmektedir.

Özetle Tramer dediğimiz trafik sigortaları ve gözetim merkezi sorgulama sisteminden aracın hasar sorgulaması, mağdur bilgiler sorgulaması, trafik ve kasko sorgulaması, kaza yapan araçların kaza tespit tutanağı sonrası kusur oranlarını sorgulama gibi bilgileri öğrenebilmekteyiz.

Tramer hasar sorgulama sistemicep telofonlarından bütüün oporatörler üzerinden yapılabilmektedir. Tramer sorgusu için cep telefonunuzun ve yeterli bakiyenizin olması yeterlidir.

Tramer araç hasar sorgulaması nasıl yapılır? Araç hasar sorgulama yapacağımız aracın plakasını telefonumuzun sms yazma kısmına gelerek yazıyoruz ardından 5664′de gönder diyoruz. Örneklemek gerekirse: 42TC1453 YAZIP 5664 gönder diyoruz. Cevabı beş dakika içersinde cebinize gelmektedir. Diyelim ki plaka sorgulamadan tatmin olmadını aracın şasi yada motor numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz bunun için HASAR yazıp şasi yada motor numarasını girerek öğrenebilirsiniz. Araç hasar sorgulama servis ücreti 3.6 TL‘dir.

Trafik poliçe sorgulaması için; TRAFİK yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra aracın plka numarasını yazın ve 5664′e gönderin, trafik poliçenizin tarihinin geçip geçmediğini hemen öğrenin. Trafik poliçe sorgu işleminin bedeli 2.4 TL‘dir.

Kasko poliçe sorgulaması için; KASKO yazıp bir boşluk bırakın aracınızın plakasını  yazın , 5664′e gönderin araca ait kasko poliçe bilgileri hemen cep telefonunuza gelsin. Kasko poliçe sorgulama işleminin servis bedeli 2.4 TL‘dir.

Sonuç olarak Tramer sistemi ikinci el araç alacak olanların nasıl bir araç aldığını kişiye aktaran aldanmaları önleyen önemli bir bilgi merkezidir. Sorgulama yaparak almak istediğiniz 2. el aracın daha önce kaza yapıp yapmadığını ve ne tür hasarla karşılaştığını öğrenebiliyoruz. Fakat bazı kötü niyetli kişiler araç kaza yaptıktan sonra sigorta yada kasko şirketine haber vermeden kendileri tamir ediyorlar ve aracı daha yüksek fiyatlara satma imkanı buluyorlar. Sonuç olarak Tramer’in haberi olmadığı bir kazadan aracın ne olduğunu hakkında bize bilgi verememektedir.

tramer plaka sorgulama, ara tramer sorgulama, tramer sorgulama nasıl yapılır, tramer hasar sorgulama
Etiketler: , , , ,

"Plakayla Tramer Hasarlı Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?" 1 Yorum Yapılmış.

  1. mustafa diyor ki:

    ben mustafa kaza yaptım kaza tesbit tutanagını doldurduk ve teslim ettik sonradan beni cagırdılar ve yanlış olmuş diye yeni bir kaza tesbit tutanagı duzenlemişler ve bana imzalattılar bende okumadan imzaladım fakat acıklama bolumundeki yazıları deyiştirmişler sonradan fark ettim karşı tarafı aradım soyledim onlarda tutanagı expere verdik dediler ben o tutanagı kabul etmiyorum orada beni %100 kusurlu gostermişler ne yapmam gerekir…

Cevap Yaz