8:13 pm - Perşembe Temmuz 30, 2015

Öğrenim ve Katkı Kredisi Nereye Yatırılıyor?

Perşembe, 27 Haziran 2013, 17:40 | Eğitim Haber | 0 Yorum
by SanalX

1 Temmuz 2013 son ödemeli öğrenim ve katkı kredisi ödemesi yapacak olanlar bir türlü ödemelerini yapamıyorlar. Öğrenim ve katkı kredisi ödemeleri 2013 yeni sistemde nereye yatırılacak? Üniversite okurken devletin vermiş olduğu öğrenim ve katkı kredisi mezun olduktan iki yıl sonra devlete geri ödenmeye başlamaktadır. fakat bu geri ödemeyi iş bulamadım ödeyecek durumum yok diye belirli sürelerle erteleme imkanı mevcuttur. Bunun için dilekçe ile KYK baş vurmanız yeterlidir. Son günlerde yaşanan sıkıntı ise öğrenim ve katkı kredisini ödemek isteyen vatandaşlar parayı ödeyebilecekleri bir muhatap bulamamalarıdır.

Eskiden beri  öğrenim ve katkı kredisi ödemeleri ziraat bankasına yapılmaktaydı. Yeni yayınlanan yönergeye göre 1 temmuz 2013’ten itibaren  öğrenim kredisi ve katkı kredisi ödemeleri  bağlı olunan Vergi Dairesine yapılacak. Öğrenim ve katkı kredisi ödemek için ziraat bankasına giden mükellefler ödemelerini yapamadan geri dönmek zorunda kaldı. Nedeni ise öğrenim kredisi ödemelerini bundan böyle vergi daireleri kabul edecek.

Fakat vergi dairelerinin de ödemeleri kabul etmeye hazır olmadıklarından ödeme yapacaklar mağdur olmaktadır. Ödeme yapmak için ziraat bankasına gidenler vergi dairelerine yönlendirilmektedirler. Vergi dairelerine gidenler ise memurların ödemeleri kabul edemiyoruz sözüyle karşılaştı. En erken ödeme sanalx.com kabulünün temmuz 2013 içinde ilerleyen günlerde olabileceğini belirtmişlerdir. Son ödeme tarihi 30 haziran olan borçlular geçen her gün için kendilerine faiz işlemesinden korkmaktadırlar. Vergi dairesi memurları ise kişilerin mağdur olmayacağını kurumun gerekli uygulamayı yetiştirmeye çalıştığını belirttiler.

Bizde  öğrenim ve katkı kredisini ödemek için kurumlar arasında git gelen vatandaşlarımıza sabır diliyoruz. Kendileri taraflarına işleyecek yasal faiz için endişelenmesinler bu mağduriyet kurumların yavaş işlemesinden kaynaklandığından kişilere herhangi bir faiz uygulanmayacaktır. Ödemeyi en kısa zamanda yapabilmek için gittiğiniz vergi dairesinin numarasını alarak ödeme kabul işlemlerinin başlayıp başlamadığını telefondan öğrenebilirsiniz.

Öğrenim ve Katkı Kredileri Ziraat Bankasına yatırılımaya devam etmektedir. Ziraat Bankasında iki haftalık bir süre ile geçici yaşanan sıkıntılar nedeniyle Ödeme kabulu yapılamamasından ödemeler Vergi dairelerine yönlendirilmiştir. Bu problemin ortadan kalkması ile ödemeleri yeniden Ziraat Bankası kabul etmeye başlamıştır. Fakat ödemelerinde yapılandırma yapan ve ödeme aksatanlar  vergi dairelerine kredilerini yatırabileceklerdir.

öğrenim kredisi nereye ödenir, kyk kredi ödemeleri nereye yapılır, ÖGRENİM BORCU NEREYE YATIRILIYOR, öğrenim kredisi geri ödeme nereye yapılacak
Etiketler: , , ,

Cevap Yaz