Doğum Yardım Parası Nasıl Alınır?

Cumartesi, 10 Ağustos 2013, 15:38 | Eğitim Haber | 0 Yorum
by SanalX

Doğum yardım parası nedir? Doğum yardım parası halk arasında analık parası, süt parası, doğum yardımı ödeneği ve doğum parası olarak bilinmektedir. Doğum yardım ödeneği 657′ye tabi memurlar ve SGK’ya kayıtlı çalışan anne adayları için farklı şekilde ödemeler yapılmaktadır.

Öncelikle memurların doğum yardım ödeneğini nasıl alacağı ve memur doğum parası 2013 yılı itibari ile kaç paradır ona bakalım. Daha sonrada SSK kayıtlı anne adaylarının süt parasını ve doğum yardım parasını nasıl alacaklarından bahsedelim istedik.

Doğum Yardım Parası Nasıl Alınır?

Doğum Yardım Parası Nasıl Alınır?

Memurlar doğum yardım ödeneğini nasıl alacaklar?
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 207. Maddesi gereğince: Devlet memurlarından çocuğu dünyaya gelenlere 2500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda doğum yardımı ödeneği verilir. 2013 yılı için memurlara ödenen  doğum yardım parası yaklaşık (2500*0,73837) 184 TL’dir.

Doğum yardımını almak isteyen memur çocuğunun doğum raporu ve nüfus cüzdanı fotokopisini, başvuru dilekçesiyle beraber Aile yardım bildirimi formuna ekleyerek görevli olduğu kurumun mutemetine teslim etmesi gerekmektedir. Ödeme babanın hesabına yapılmaktadır. Başvuru zamanı ise çocuk doğduktan ilk ay başında ödemesi yapılabilir. Doğum yardımına haciz vb işlemler uygulanamaz. Çocuk için her ay ödenen aile yardımı ise 36 lira 92 kuruştur. Babalık izni (10 gün)  ise doğum belgesi ve izin talep dilekcesi ile müdürlüklere başvurulur.

SGK kayıtlı doğum yapan anne doğum yardım parasını nasıl alabilir, nereye başvurmalıdır?
Analık sigortası dahilinde geçici iş göremezlik ödeneği altında verilen parayı doğumdan geriye bir yıl içinde en az 90 gün pirim ödemesi yapılmış olan anne adayları alabilmektedir. Emzirme ödeneği içinse 120 gün pirimi yatırılmış olması gerekmektedir. Emzirme Parası 2013 itibari ile 89 Türk Lirasıdır.

Öncelikle doğumdan önce 8 hafta doğum sonrasında 8 hafta olan izin hakkınızı kullanabilmek için sağlık kuruluşundan doğum izin raporunu alarak iş yerinizi iletmeniz gerekmektedir. Çoğul gebeliklerde izinlere 2 hafta ilave yapılmaktadır. İsteyen doğumdan önce ki 8 haftalık izni doktordan alınan çalışabilir raporu ile doğum sonrasında kullanabilir.

Yukarda ki şartları sağlayan anne adayları doğumdan sonra kimlik kartınızı, vizite kağıdı ve doğum raporu ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’na baş vurması gerekmektedir. Doğum yardım parasını SGK’nın yönlendireceği PTT şubelerinden yada ziraaat bankası şubelerinden alabilirsiniz. Doğum yardım paranızı doğum izni bitiminde toplu olarak yada yarısını bir yarısını ayrı olarak alabilirsiniz.

Doğum yardım parasının hesaplanması şu şekilde yapılmaktadır;
Alınan maaş üzerinden hesaplanarak günlük çalışma ücreti tespit edilir. Örneklendirmek gerekirse, aylık 900 TL maaş alan sigortalı bayanın günlük ücretini bulabilmek için 30 bölmemiz gerekecek buda 30 tl eder. Bu bulduğumuz günlük alınan maaşın üçte ikisini devlet bize işgöremezlik adı altında ödeme yapmaktadır. Biz bunu doğum yardımı olarak bilmekteyiz.

30 tl’nın 3 te 2 si 20 lira etmektedir. Yani devlet bize hergün için 20 tl ödeme yapacaktır. Doğum yapan anne adayınında 8 artı 8 16 hafta izin hakkı olduğunu da bildiğimize göre 112 gün(16 hafta) * 20 = 2240 TL  yapar. Devletin bize ödeyeceği 2240 lira olmakla beraber çok az bir miktar vergi kesilerek bize ödeme yapılır.

Doğum parasının yatıp yatmadğını e devlet üzerinden sorgulayabilmektesiniz.

doğum parasını kimler alır, doğum parası için ne zaman başvurulur, doğum parası için nereye başvurulur, memur doğum yardımı nasıl alınır
Etiketler: , , , ,

Cevap Yaz