10:05 am - Perşembe Temmuz 30, 2015

Canvas Otpor (Şiddetsiz Direniş) Örgütünün Görevleri Nedir?

Cumartesi, 15 Haziran 2013, 23:08 | Enson Haberler | 0 Yorum
by SanalX

Canvas Otpor nedir? Polisin gezi parkına müdahalesi sonrasında bu olayların nasıl ortaya çıktığını ve kimler tarafından organize edildiği hususunda bazı fikirler ortaya atılmaya başlandı. Bunlardan en dikkat çekici olanını ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten geldi. Melih Gökçeğin bahsettiği Canvas nedir, şiddetsiz direniş merkezi nedir,canvas’ın görevleri nelerdir, canvas’ın finansörleri kimlerdir sorularına kısaca ışık tutmak istedik.

Canvas Otpar‘da geçen Otpor kelimesi, Sırpçan gelmekte olup “direniş” anlamında kullanılmaktadır. CANVAS, Amerika Birleşik Devletleri’nin istemediği bir hükümeti, devlet başkanını devirebilmek için bazı eylemler organize edip  Amerikan gizli servisi CIA’in işleri kolaylaştıran ve devrilen hükümetler yerine kendilerinin arzu ettiği birilerini koltuğa oturtan bir örgüttür.

Bu Canvas denen örgüt belirlediği gruplara önce eylem ve itaatsizlik eğitimi verir. Gezi olaylarında gördüğümüz yabancı  kadın bu örgütün bir üyesi olabilir.  Bu eğitim verilen gruba sosyal medyanın nasıl kullanılacağı( facebook, twitter) bu mecralarda halkın nasıl yönlendirileceği konusunda bilgiler aktarılır. Daha sonrada kullanılacak halk ile yakın temasa geçme vaktinin geldiğini gruba iletirler.Harekete geçme vaktinin belirlenmesinde de uzmanlardır.

CANVAS örgütünün geçmişte yaptığı bazı organize eylemler şöyle anılmaktadır: Yugoslavya’nın yok edilmesi, Tunus, Mısır ve Libya çalışmaları.Suriye’dede perdelenen olayların bu örgüt tarafından organize edildiği ve uluslararası haber merkezlerine yalan haber aktardıkları söylenmektedir.

canvas suriye
Etiketler: , , ,

Cevap Yaz