Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Nedir, Hapis Cezası Nasıl Uygulanır?

Pazartesi, 5 Ağustos 2013, 16:13 | Enson Haberler | 0 Yorum
by SanalX

Müebbet hapis cezası ergenekon davasında yargılanan sanıklara verilen cezelarla gündeme geldi. Eski genel kurmay başkanı İlker Başbuğ’unda aralarında bulunduğu bir çok kişiye ergenekon davasında müebbet hapse çarptırıldı. Peki; Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis cezası nedir, Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis cezası nasıl uygulanır, Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis cezası kaç yıldır?

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis cezası anyasamızda şu şekilde tanımlanmıştır. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan kişi sıkı güvenlik önlemleri altında ömür boyu hapis cezası çekmektedir. Müebbet hapis cezası alan yükümlü tek kişilik odada hapis cezasını çekmektedir.

Müebbet hapis cezası alan kişi günde sadece bir saat açık havaya çıkma ve spor yapma izni verilmektedir. Eğer müebbetlik suçlu cezaevinde iyi hal sergilerse açık havaya çıkma ve spor yapma süresi uzatılabileceği gibi kendisi ile aynı suçtan içerde olan kişilerle konuşma iletişime geçme izni verilebilmektedir.

Müebbet hapis cezası alan kişiye bulunduğu cezaevi şartları gözönünde bulundurularak sanat veya meslek etkinliğinde bulunma izni verilebilmektedir.

Hükümlüye onbeş günde bir kez olmak üzere , süresi on dakikayı geçmemek üzere telefon etme hakkı verilebilmektedir. Hükümlü’nün eşi, altsoy ve üstsoyu, kardeşleri ve vasisi, belirlenen gün, saat ve koşullar içerisinde onbeş günlük aralıklarla ve günde bir saati geçmemek üzere ziyaret edebilecekleri kanunla belirlenmiştir.

Hükümlü ne şartta olursa olsun asla cezaevinin dışına çıkmasına ve çalıştırılmasına izin verilmez. Hükümlü yönetmeliğin dışında spor ve iyileştirme faaliyetine katılamaz.

Müebbet hapis cezası hükümlüsünün cezasının infazına, hiçbir surette ara verilemez. Tüm sağlık tedbirleri, tıbbî tetkik ve zorunluluklar hariç ceza infaz kurumlarında, mümkün olmadığı takdirde tam teşekküllü Devlet ya da üniversite hastanelerinin tek kişilik ve yüksek güvenlikli mahkûm koğuşlarında uygulanır.

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis nedir ve nasıl uygulanacağı hakkında bilgilendirme yaptık.

ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası nedir, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, müebbet hapis cezası kaç yıldır
Etiketler: ,

Cevap Yaz